sobota, 5 lipca 2014

Klan Niedźwiedzia Jaskiniowego - Jean M. Auel

Pierwszy tom z serii " Dzieci Ziemi" Jean'a M. Auel'a " Klan niedźwiedzia Jaskiniowego" - światowy bestseller.

Opis


Światowy bestseller, który podbił serca czytelników wszystkich pokoleń, pierwszy tom wspaniałego cyklu o epoce lodowcowej - "Dzieci Ziemi". Razem z małą bohaterką, jasnowłosą Aylą cofamy się do zarania ludzkości, by przeżywać zadziwiające przygody. Trzęsienie ziemi zmusza bohaterkę do opuszczenia rodzinnych stron i wyruszenia w nieznane. Bohaterka trafia do krainy, którą zamieszkuje plemię krańcowo różne od jej własnego - Klan  Niedźwiedzia Jaskiniowego. Wysoka, blondwłosa, niebieskooka Ayla nie wzbudza zaufania plemienia i początkowo zostaje odrzucona. Kiedy dorasta, poznaje Klan i jego styl życia, zostaje zaakceptowana, a gdy zaczyna przewodzić, staje się obiektem czci i kultu. Razem z tą obcą rasą Ayla będzie musiała stawić czoło krwiożerczym stworom i dzikim zwierzętom, by przetrwać.

Recenzja

Główną bohaterkę - Aylę - spotykamy podczas trzęsienia ziemi. Dziewczynka traci wtedy swoją rodzinę, samotnie, przez kilka dni wędruje przy brzegu rzeki. Gdy pada z zmęczenia, głodu i pragnienia znajduje ją Iza - uzdrowicielka klanu, która jest w ciąży. Brun, jej brat i przywódca plemienia pozwala jej zabrać dziewczynką z sobą. Creb, który jest czarownikiem ma duże znaczenia w wychowaniu dziewczynki. Sama Ayla, różni się od członków Klanu. Jest szczupła, wyższa niż wszyscy, jej postura jest wyprostowana, a kości nie ma tak grube jak pozostałych. Jej wrogiem i osobą, która nigdy jej nie odpuści jest Broud, syn partnerki przywódcy.

Akcja książki trwa na przestrzeni lat, w czasie epoki lodowcowej, gdy żyły mamuty. Miejsce trwania powieści jest jaskinia w Europie, przy morzu i jej okoliczne lasy, stepy i góry.

Fabuła książki jest ciekawa i nie często przewidywalna. Zraziła mnie ilość opisów i bardzo mało dialogów, które wraz z czytaniem się rozwijały.

Czytanie książki dłużyło mi się, z pewnością z powodu przeważającej ilości opisów i małej czcionki tekstu.
Pomysł powieści i zawarta różnorodność przygód bardzo mi się podobała, lecz po drugą część raczej nie sięgnę.
Książka dla wielbicieli przygód z dużą rolą duchów w życiu i magii. Dla osób, które wolą rozwinięte opisy, od dialogów.
Powieść oceniam na 6/10

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz