wtorek, 22 kwietnia 2014

Tędy do raju - Cathy Hopkins

Tędy do Raju
Cathy Hopkins to pierwsza część z serii Cynamonowa Dziewczyna.

Poznajcie Indię Jane. Przyjaciele i liczni członkowie rodziną mówią na nią Cynamonowa Dziewczyna. Urodziła się w Indiach, a potem mieszkała w różnych krajach. Jej największym pragnieniem było zakończyć wreszcie te podróże i mieć prawdziwy dom. I gdy już wydawało się, że dobry los je spełni, jej ojciec znowu dostał korzystną pracę i podróże zaczęły się od nowa. India pojechała na lato do ośrodka rozwoju osobowości, jaki prowadziła w Grecji jej ciocia. Choć inni sądzili, że jest tam jak w raju, ona czuła się bardzo samotna i zagubiona. Czy tajemniczy chłopak imieniem Joe pomoże Indii Jane odkryć źródło prawdziwego szczęścia ?Książka jest prowadzona narracją pierwszoosobową, a główna bohaterka ma na imię India Jane. Dziewczyna wraz z rodziną przeprowadziła się do Londynu do cioci Sarah. Przez dwa lata mieszkała w deszczowej Irlandii, gdzie poznała Erin - swoją koleżankę. Jej tata jest Włochem i uwielbia podróżować, a jej mama jest Angielką. India Jane w przeciągu swoich piętnastu lat życia mieszkała w 5 różnych krajach.

Bohaterowie Tędy do Raju  mają przeróżne cechy od imprezowiczów po osoby wyrzekające się wszelakiej przyjemności. Ta barwna paleta charakterów jest fantastyczna co niesie za sobą wiele ciekawych i odmiennych od siebie wydarzeń. Oprócz Indii Jane i jej koleżanki Erin poznajemy również Kate - jej siedemnastoletnią kuzynkę, buntowniczkę, Joe - chłopaka w którym Indii Jane się podkochuje oraz Liamia - osobę, która przekona cię do swoich racji i przekonań.

Akcja książki na początku powieści ma miejsce w Londynie, lecz szybko przenosi się na jedną z wysp Greckich, do ośrodka "Dziewiąta Chmura". Przygody Indii Jane trwają podczas wakacji, podczas lata.

India Jane cieszy się, że w końcu ma dom. Zaczyna pozwać okolicę i zwiedzać Londyn, gdy nagle jej tata dostaje pracę i musi wyjechać w tournee, zabiera ze sobą jej mamę i brata - Dylana, a ona zostaje wysłana wraz z kuzynką do cioci Sarah do Grecji. Dziewczyna początkowo w nowym miejscu imprezuje wraz z Kate i jej dwoma nowymi kolegami, lecz po jednym z wieczorów India Jane trafia przypadkowo na spotkanie grupy medytacyjnej, do której dołącza. Z radosnej dziewczyny cieszącej się z życia, stała się poważna i zaczęła szukać swojej życiowej drogi.

Początkowo sądziłam, że spotkałam się z Love Story, lecz moje zdanie zmieniło się, nagle w jednym z rozdziałów. Wątek miłosny miał duże znaczenie w książce, lecz w pewnym momencie został on przerzucony na drugi plan.
Z racji tego, że dawno nie czytałam powieści pozbawionej elementów fantastyki, poprzez co zapomniałam, że książki osadzone w realnym świecie są równie fantastyczne, lecz Tędy do Raju mi to przypomniało. Początkowo książka mi się nie podobało, z winy lekkiego chaosu oraz scen, w których brakowało dopracowania, lecz resztę powieści bardzo przyjemnie mi się czytało. Język książki sprzyjał szybkiemu czytaniu oraz opis miejsc bardzo mi się podobał. Książka porusza wątki stylu życia oraz tego że każdy ma swój wybór jak i swoją ścieżkę życiową, którą sam sobie wybiera. Kiedy stajemy w punkcie kulminacyjnym, poprzez wydarzenie, które miało miejsce w przeszłości czy to bliskiej czy dalekiej próbujemy siebie zrozumieć i dalej żyć, często inaczej niż dotychczas, to stwierdziłam po lekturze Tędy do Raju.
Książkę oceniam na 8,5/10 za przypomnienie mi magii czytania książek bez krzty fantastyki.


8 komentarzy:

 1. Ja też dawno nie czytałam książki pozbawionej elementów fantastycznych.
  Więc z przyjemnością przeczytam książkę:)

  OdpowiedzUsuń
 2. "Tędy do raju" czytałam już dawno temu, ale nadal pamiętam, że książkę przyjęłam pozytywnie, gdyż to dobra lektura na odstresowanie się. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie czytałam. Jednak tak zachęcasz, że się skuszę ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nominowałyśmy Cię do Liebster Blog Award.
  http://wonderlandof-books.blogspot.com/2014/04/liebster-blog-award2.html

  OdpowiedzUsuń