niedziela, 16 marca 2014

"Pamiętnik księżniczki 1" - Meg Cabot

"Pamiętnik księżniczki 1" to pierwsza część 14 tomowej serii znanej amerykańskiej pisarki Meg Cabot. Każda z 14 książek trafiła na listę bestsellerów.

To prawdziwa bomba! Piętnastoletnia Mia z Nowego Yorku dowiaduje się... że jej ojciec jest księciem! Władcą małego europejskiego państewka! To znaczy, że ona jest księżniczką. I następczynią tronu. A teraz gorsza wiadomość: Mia musi zacząć zachowywać się jak księżniczka. Ale jak tu być księżniczką w Nowym Yorku ?!

"Pamiętnik księżniczki" jak sama nazwa wskazuje jest zapisana w formie pamiętnika, co bardzo mi się spodobało.

Rzadko kiedy mam możliwość zapoznania się z książką którą bohaterka nie jest idealna i perfekcyjna. Mia Thermopolis popełnia błędy, nie jest świetną uczennicą na dodatek dowiaduje się że jest księżniczką, którą nigdy nie chciała być, lecz nie może zrezygnować z przypisanej jej funkcji w mini-państewku europejskim - Genowii.

Dziewczyna za wszelką cenę nie chcę dopuścić do siebie myśli, że jest księżniczką, ona chce być tylko zwykła dziewczyną, taką jak jej koleżanki więc podpisuje z tatą ugodzę, w której między innymi jest zapisane że szkołę ukończy w Nowym Yorku lecz na święta i wakacje będzie przyjeżdżała do Genowii.
W pierwszej części zaczynają się rozterki miłosne Ami, kłótnie z koleżanki i pierwsze prawdziwe problemy.

Za pamiętniki Księżniczki zabierałam się bardzo długo, lecz jak byłam w bibliotece zawsze nie było pierwszego tomu ( dla mnie to naprawdę byłą udręka) lecz w końcu dostałam ją w swoje ręce !.

Na podstawie tej książki została nakręcona adaptacja filmowa pod tą samą nazwą.


Meg Cabot - urodziła się 1 lutego 1967 roku w Bloomington. Amerykańska pisarka znana z romantycznych komedii dla dorosłych jak i dla młodzieży. Opublikował oraz napisała prawie 60 książek. Jej powieści często trafiały na najwyższe miejsca w listach bestsellerów jako największe przeboje dla nastolatek. Meg Cabot pisze również pod literackim pseudonimem Jenny Carroll. Niektóre z jej powieści doczekały się adaptacji filmowej.


Pamiętnik Księżniczki 1 ~ Pamiętnik Księżniczki 2

2 komentarze:

  1. "Pamiętnik księżniczki" jest naprawdę przyjemną lekturką, jednak staram się sięgać po bardziej hmm...rozwinięte powieści, jednak wspominam serię bardzo miło :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wiem o co ci chodzi, czuję się tak jakby to pisała naprawdę nastolatka. Wkurzają mnie np. listy zakupów jakie są zawarte w książce i trochę język. Długo nie mogłam jej znaleźć i się cieszę, że przeczytałam w końcu "Pamiętnik Księżniczki" ;)

      Usuń