niedziela, 12 października 2014

Igrzyska Śmierci - Suzanne Collins

Igrzyska Śmierci to pierwsza część trylogii o tej samej nazwie, napisana przez amerykańską pisarkę Suzanne Collins.


Opis

Na ruinach dawnej Ameryki Północnej rozciąga się państwo Panem, z imponującym Kapitolem otoczonym przez dwanaście dystryktów. Okrutne władze stolicy zmuszają podległe sobie rejony do składania upiornej daniny. Raz w roku każdy dystrykt musi dostarczyć chłopca i dziewczynę między dwunastym a osiemnastym rokiem życie, by wzięli udział w Głodowych Igrzyskach, turnieju na śmierć i życie, transmitowanym na żywo przez telewizję. 
Bohaterką, a jednocześnie narratorką książki jest szesnastoletnia Katniss Everdeen, która mieszka z matką i młodszą siostrą w jednym z najbiedniejszych dystryktów nowego państwa. Katniss po śmierci ojca jest głową rodziny - musi troszczyć się o młodszą siostrę i chorą matkę, a jest to prawdziwa walka o przetrwanie...

 Nie mogłem się oderwać... Ta książka uzależnia.
- Stephen KingPo Igrzyska Śmierci sięgnęłam po raz drugi, dlatego że zbliża się ekranizacja trzeciej części, ale również bo lubią tą serię czytać i oglądać, gdyż dzięki niej odrywam się od codzienności i od otaczającej mnie rzeczywistości do przyszłości, w której jedną z głównych ról odgrywa przemoc i zemsta, ciągnąca się przez lata.

Główną bohaterką jest Katniss Everdeen z 12 dystryktu, to dzięki niej poznajemy świat w którym żyje. Troszczy się o swoją rodzinę, Prim i mamę, jak tylko potrafi najlepiej, a wraz z jej przyjacielem Galem, poluje w pobliskim lesie by wykarmić swoich bliskich. W czasie dożynek zostaje wylosowana jej siostra, lecz zgłasza się za nią, drugim trybutem zostaje Peeta Mellark, który jest synem piekarza. Mentorem jest wiecznie nietrzeźwy Haymitch Abernathy, który w czasie Igrzysk bardzo pomaga Katniss.

Akacja powieści odgrywa się w przyszłości w dawnej Ameryce Północnej w państwem Panem, które jest podzielone na 12 dystryktów i Kapitol. Ludność co roku jest zastraszana przez odbywające się Igrzyska Głodowe, ku uciesze mieszkańców stolicy którzy uwielbiają oglądać krwawe zmagania młodzieży na arenie na śmierć i życie.

Powieść Igrzyska Śmierci, jak i film uwielbiam. Polecam nią bardzo każdemu kto lubi czytać książki postapokaliptyczne, jak i nie tylko nim. Powieść pisana z myślą dla młodzieży, lecz jest dla każdego kto rozumie, że okrucieństwo jest częścią historii ludzkości oraz że jest problemem współczesnego świata. Zawsze są i będą miejsca gdzie niestety nietykalność osobista jest naginana do granic możliwości.
Książkę oceniam na 9/10.

1 komentarz:

  1. Czytałam wszystko na długo przed wejściem filmów do kin. Genialna seria :3

    OdpowiedzUsuń