środa, 4 lutego 2015

Wróć, jeśli pamiętasz - Gayle Forman
Minęły trzy lata od tragicznego wypadku, który na zawsze zmienił życie Mii. Chociaż dziewczyna straciła rodziców i młodszego brata, postanowiła żyć dalej. Obudziła się ze śpiączki... ale zniknęła z życia Adama. Teraz żyją osobno po dwóch stronach Ameryki - Mia jako wschodząca gwiazda wśród wiolonczelistek, Adam jako rockman, idol nastolatek i obiekt zainteresowań tabloidów.
Pewnego dnia los daje im drugą szansę...
Przemierzając ulice Nowego Yorku, miasta, które stało się nowym domem Mii, wyruszą w podróż w przeszłość.
Czy uda im się odnaleźć miłość ?
Czy Mię i Adama czeka wspólna przyszyłość?


Książkę chciałam przeczytać od razu jak skończyłam pierwszą część, ale niestety musiałam czekać na jej wydanie, więc cieszę się, że w kóncu mogłam zaznajomić się z Wróć, jeśli pamiętasz.

Głównym bohaterek jest Adam, z którego punktu prowadzone jest narracja. Autorka przybliża nam emocje, poprzez wspomnienia, emocje, które odczuwał Adam po śmierci rodziny Mii, po jej odejściu i co przeżywał przez te 3 lata rozłąki. Cieszę się, że autorka przybliżyła nam postać Adam. Mia w przyśpieszonym tempie ukończyła Julliard i teraz szykuje się do wyjazdu do Japonii na reczitale, a Adam na turnee po Europie wraz z swoim zespołem.

Zaskoczyło mnie zakończenie książki, a pytanie napisane przy opisie: Czy Mię i Adama czeka wspólna przyszłość? odpowiedziałam jednym składającym się z trzech liter słowem, która całkowicie nie zgadzało się z  poznaną w powieści odpowiedzią.
Plus dla książki za to że akcja dzieje się w Nowym Yorku - uwielbiam to miasto. Akcja powieści można powiedzieć, że trwa 2 dni, nie licząc wspomnień.
Wróć, jeśli pamiętasz przeczytałam bardzo szybko, wpost nią pochłonęłam, zaczęłam i nawet nie mrugnęłam okiem kiedy zobaczyłam ostatni rozdział, słowo, kropkę.
Niektóre słowa lub wyrażenia autorki miały przybrać młodzieżowy styl książce, lecz mnie tylko denerowało, kolejne czytanie "aha" przed rozpoczęciem zdania lub inne tego typu dodatki słowne.
O postaciach nie mogę za dużo powiedzieć, gdyż przez prawie cały czas byli nimi tylko Mii i Adam. Ich rozmowy, przeplatane z przeszłością, które nie raz chciałam pominąć, tylko po by dowiedzieć się co sobie powiedzieli.
Zostań, jeśli kochasz bardzo podobała mi się okładka książki, lecz w tej części wogóle. W porównaniu z pierwszym tomem ta wzbudziła we mnie minimalne emocje, kilka razy sie zaśmiałam ale poprzedniczka była  o wiele lepsza.
Wróć, jeśli pamiętasz oceniam na 7/10.

15 komentarzy:

 1. Moje Wróć, jeśli pamiętasz już zostało zamówione i nie mogę się doczekać aż będę mogła ją przeczytać!
  Twoja recenzja tylko podsyciła mój apetyt na ciąg dalszy Zostań, jeśli kochasz
  Świetna recenzja xx
  http://z-ksiazka-przez-swiat.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam na nią ochotę ale najpierw zostań jeśli kochasz :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Według mnie autorka powinna zakończyć historię już po Zostań, jeśli kochasz, ale jak już druga część jest to na pewno po nią sięgnę :)

  namalowac-swiat-slowami.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Jestem już po Zostań jeśli kochasz i niedługo mam zamiar sięgnąć po Weóc jeśli pamiętasz :) Mam nadzieję ze sie się nie zawiodę.

  http://lifestylegirl88.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Kocham tą książkę :) chodź pierwsza część była lepsza.

  hopefulness5.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Tak to często jest, że pierwszy tom jest o niebo lepszy. Ja oglądałam jedynie film, który oceniam na całkiem niezły - jednak mimo wszystko, nie mam ochoty sięgać po drugą część, by poznać dalsze losy bohaterki.

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie czytałam "Zostań, jeśli kochasz" ale mam ochotę przeczytać "Wróć, jeśli pamiętasz" i pewnie kiedyś to zrobię :)

  OdpowiedzUsuń
 8. I teraz ja mam chec przeczytac ta ksiazke :)

  OdpowiedzUsuń
 9. pierwszy tom wraz z drugim czeka już na półeczce.
  a ja nadal nie wiem czego mogę się po tej powieści spodziewać
  tyle odmiennych opinii ... :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardziej podobał mi się pierwszy tom, ale ten tez jest ciekawy ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Szczerze muszę powiedzieć, że jeszcze nie czytałam tej części (w całości). Tłumaczyłam ja sobie fragmentami, bo gdy chciałam ją przeczytać nie było jeszcze Polskiego wydania. Jestem zaskoczona, że już jest :D Z chęcią sięgnę po tę książkę, w całości przeczytam ją w języku polskim.
  Pozdrawiam i zapraszam do mnie http://klaudiaczytarecenzuje.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 12. Czytałam pierwszą część i nie podobała mi się, więc po tę nie mam ochoty sięgać :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Pierwsza część nie przypadła mi do gustu i drugą sobie odpuszczę :)

  OdpowiedzUsuń